Conjugaison:finnois/kyllästää

Formes personnelles
Indicatif
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä kyllästän en kyllästä 1. minä olen kyllästänyt en ole kyllästänyt
2. sinä kyllästät et kyllästä 2. sinä olet kyllästänyt et ole kyllästänyt
3. hän kyllästää ei kyllästä 3. hän on kyllästänyt ei ole kyllästänyt
1. me kyllästämme emme kyllästä 1. me olemme kyllästäneet emme ole kyllästäneet
2. te
(vous) Te
kyllästätte
-"-
ette kyllästä
-"-
2. te
(vous) Te
olette kyllästäneet
olette kyllästänyt
ette ole kyllästäneet
ette ole kyllästänyt
3. he kyllästävät eivät kyllästä 3. he ovat kyllästäneet eivät ole kyllästäneet
passif kyllästetään ei kyllästetä passif on kyllästetty ei ole kyllästetty
imparfait plus-que-parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä kyllästin en kyllästänyt 1. minä olin kyllästänyt en ollut kyllästänyt
2. sinä kyllästit et kyllästänyt 2. sinä olit kyllästänyt et ollut kyllästänyt
3. hän kyllästi ei kyllästänyt 3. hän oli kyllästänyt ei ollut kyllästänyt
1. me kyllästimme emme kyllästäneet 1. me olimme kyllästäneet emme olleet kyllästäneet
2. te
(vous) Te
kyllästitte
-"-
ette kyllästäneet
ette kyllästänyt
2. te
(vous) Te
olitte kyllästäneet
olitte kyllästänyt
ette olleet kyllästäneet
ette ollut kyllästänyt
3. he kyllästivät eivät kyllästäneet 3. he olivat kyllästäneet eivät olleet kyllästäneet
passif kyllästettiin ei kyllästetty passif oli kyllästetty ei ollut kyllästetty
Conditionnel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä kyllästäisin en kyllästäisi 1. minä olisin kyllästänyt en olisi kyllästänyt
2. sinä kyllästäisit et kyllästäisi 2. sinä olisit kyllästänyt et olisi kyllästänyt
3. hän kyllästäisi ei kyllästäisi 3. hän olisi kyllästänyt ei olisi kyllästänyt
1. me kyllästäisimme emme kyllästäisi 1. me olisimme kyllästäneet emme olisi kyllästäneet
2. te
(vous) Te
kyllästäisitte
-"-
ette kyllästäisi
-"-
2. te
(vous) Te
olisitte kyllästäneet
olisitte kyllästänyt
ette olisi kyllästäneet
ette olisi kyllästänyt
3. he kyllästäisivät eivät kyllästäisi 3. he olisivat kyllästäneet eivät olisi kyllästäneet
passif kyllästettäisiin ei kyllästettäisi passif olisi kyllästetty ei olisi kyllästetty
Potentiel
présent parfait
personne affirmatif négatif personne affirmatif négatif
1. minä kyllästänen en kyllästäne 1. minä lienen kyllästänyt en liene kyllästänyt
2. sinä kyllästänet et kyllästäne 2. sinä lienet kyllästänyt et liene kyllästänyt
3. hän kyllästänee ei kyllästäne 3. hän lienee kyllästänyt ei liene kyllästänyt
1. me kyllästänemme emme kyllästäne 1. me lienemme kyllästäneet emme liene kyllästäneet
2. te
(vous) Te
kyllästänette
-"-
ette kyllästäne
-"-
2. te
(vous) Te
lienette kyllästäneet
lienette kyllästänyt
ette liene kyllästäneet
ette liene kyllästänyt
3. he kyllästänevät eivät kyllästäne 3. he lienevät kyllästäneet eivät liene kyllästäneet
passif kyllästettäneen ei kyllästettäne passif lienee kyllästetty ei liene kyllästetty
Impératif
présent
personne affirmatif négatif
1. minä
2. sinä kyllästä älä kyllästä
3. hän kyllästäköön älköön kyllästäkö
1. me kyllästäkäämme älkäämme kyllästäkö
2. te
(vous) Te
kyllästäkää
-"-
älkää kyllästäkö
-"-
3. he kyllästäkööt älkööt kyllästäkö
passif kyllästettäköön älköön kyllästettäkö
Formes nominales
infinitifs participes
actif passif actif passif
I kyllästää présent kyllästävä kyllästettävä
long I kyllästääkseen1 parfait kyllästänyt kyllästetty
II inessif kyllästäessä2 kyllästettäessä agent kyllästämä4
instructif kyllästäen agent négatif kyllästämätön
III inessif kyllästämässä 1) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
2) Peut être utilisé avec un suffixe possessif
3) Utilisé seulement avec un suffixe possessif ; c’est la forme de la troisième personne du singulier et du pluriel
4) Le participe agent —c’est-à-dire la forme nominative du troisième infinitif— n’existe pas si le verbe
est intransitif ; elle existe si le verbe est transitif (par exemple, rakentaa « construire » → minun rakentama talo
« une maison construite par moi ») ; ne pas confondre avec les formes nominatives des troisièmes infinitifs utilisées comme des noms
communs (par exemple, kuolla « mourir » → kuolema « la mort ») !
élatif kyllästämästä
illatif kyllästämään
adessif kyllästämällä
abessif kyllästämättä
instructif kyllästämän kyllästettämän
IV nominatif kyllästäminen
partitif kyllästämistä
V kyllästämäisillään3