Conjugaison:roumain/se ivi

conjugaison de a se ivi
infinitif a se ivi
infinitif passé a se fi ivit
participe passé ivit
participe présent ivindu-se
singulier pluriel
1re personne
(eu)
2e personne
(tu)
3e personne
(el/ea/el)
1re personne
(noi)
2e personne
(voi)
3e personne
(ei/ele/ele)
indicatif présent ivesc te ivești se ivește ne ivim iviți se ivesc
passé simple ivii te iviși se ivi ne ivirăm ivirăți se iviră
imparfait iveam te iveai se ivea ne iveam iveați se iveau
plus-que-parfait ivisem te iviseși se ivise ne iviserăm iviserăți se iviseră
passé composé m-am ivit te-ai ivit s-a ivit ne-am ivit v-ați ivit s-au ivit
futur populaire o să mă ivesc o să te ivești o să se ivească o să ne ivim o să vă iviți o să se ivească
futur littéraire mă voi ivi te vei ivi se va ivi ne vom ivi vă veți ivi se vor ivi
futur antérieur mă voi fi ivit te vei fi ivit se va fi ivit ne vom fi ivit vă veți fi ivit se vor fi ivit
subjonctif présent să mă ivesc să te ivești să se ivească să ne ivim să vă iviți să se ivească
passé să mă fi ivit să te fi ivit să se fi ivit să ne fi ivit să vă fi ivit să se fi ivit
présomptif présent m-oi ivi te-oi ivi s-o ivi ne-om ivi v-oți ivi s-or ivi
présent progrésif m-oi fi ivind te-oi fi ivind s-o fi ivind ne-om fi ivind v-oți fi ivind s-or fi ivind
passé m-oi fi ivit te-oi fi ivit s-o fi ivit ne-om fi ivit v-oți fi ivit s-or fi ivit
conditionnel présent m-aș ivi te-ai ivi s-ar ivi ne-am ivi v-ați ivi s-ar ivi
passé m-aș fi ivit te-ai fi ivit s-ar fi ivit ne-am fi ivit v-ați fi ivit s-ar fi ivit
impératif affirmatif ivește-te iviți-vă
négatif nu te ivi nu vă iviți