Conjugaison:azéri/qorxmaq

Infinitif

Infinitif
qorxmaq

Converbe

Converbe
qorxub

Participes

Participe non passé du sujet[1] Participe passé du sujet [1] Participe du non-sujet[1]
qorxan qorxmuş (mənim)  qorxduğum
(sənin)  qorxduğun
(onun)  qorxduğu
(bizim)  qorxduğumuz
(sizin)  qorxduğunuz
(onların)  qorxduğu ou qorxduqları

Indicatif

Présent simple Présent parfait
(mən)  qorxuram (mən)  qorxmuşam
(sən)  qorxursan (sən)  qorxmuşsan
(o)  qorxur (o)  qorxmuş
(biz)  qorxuruq (biz)  qorxmuşuq
(siz)  qorxursunuz (siz)  qorxmuşsunuz
(onlar)  qorxurlar (onlar)  qorxmuşlar
Passé simple Passé parfait
(mən)  qorxdum (mən)  qorxmuşdum
(sən)  qorxdun (sən)  qorxmuşdun
(o)  qorxdu (o)  qorxmuşdu
(biz)  qorxduq (biz)  qorxmuşduq
(siz)  qorxdunuz (siz)  qorxmuşdunuz
(onlar)  qorxdular (onlar)  qorxmuşdular
Passé imparfait
(mən)  qorxurdum  
(sən)  qorxurdun  
(o)  qorxurdu  
(biz)  qorxurduq  
(siz)  qorxurdunuz  
(onlar)  qorxurdular  
Futur défini Futur indéfini
(mən)  qorxacağam (mən)  qorxaram
(sən)  qorxacaqsan (sən)  qorxarsan
(o)  qorxacaq (o)  qorxar
(biz)  qorxacağıq (biz)  qorxarıq
(siz)  qorxacaqsınız (siz)  qorxarsınız
(onlar)  qorxacaqlar (onlar)  qorxarlar
Futur du passé défini Futur du passé indéfini
(mən)  qorxacaqdım (mən)  qorxardım
(sən)  qorxacaqdın (sən)  qorxardın
(o)  qorxacaqdı (o)  qorxardı
(biz)  qorxacaqdıq (biz)  qorxardıq
(siz)  qorxacaqdınız (siz)  qorxardınız
(onlar)  qorxacaqdılar (onlar)  qorxardılar

Conditionnel

Présent Passé
(mən)  qorxsam (mən)  qorxsaydım
(sən)  qorxsan (sən)  qorxsaydın
(o)  qorxsa (o)  qorxsaydı
(biz)  qorxsaq (biz)  qorxsaydıq
(siz)  qorxsanız (siz)  qorxsaydınız
(onlar)  qorxsalar (onlar)  qorxsaydılar

Subjonctif

(mən)  qorxam  
(sən)  qorxasan  
(o)  qorxa  
(biz)  qorxaq  
(siz)  qorxasınız  
(onlar)  qorxalar  

Hortatif

(mən)  qorxasıyam  
(sən)  qorxasısan  
(o)  qorxası  
(biz)  qorxasıyıq  
(siz)  qorxasısınız  
(onlar)  qorxasılar  

Obligationnel

Présent Passé
(mən)  qorxmalıyam (mən)  qorxmalıydım
(sən)  qorxmalısan (sən)  qorxmalıydın
(o)  qorxmalı (o)  qorxmalıydı
(biz)  qorxmalıyıq (biz)  qorxmalıydıq
(siz)  qorxmalısınız (siz)  qorxmalıydınız
(onlar)  qorxmalılar (onlar)  qorxmalıydılar

Impératif

(mən)  qorxum  
(sən)  qorx  
(o)  qorxsun  
(biz)  qorxaq  
(siz)  qorxun  
(onlar)  qorxsunlar  

Infinitif

Infinitif
qorxmamaq

Converbe

Converbe
qorxmayıb

Participes

Participe non passé du sujet[1] Participe passé du sujet[1] Participe du non-sujet[1]
qorxmayan qorxmamış (mənim)  qorxmadığım
(sənin)  qorxmadığın
(onun)  qorxmadığı
(bizim)  qorxmadığımız
(sizin)  qorxmadığınız
(onların)  qorxmadığı ou qorxmadıqları

Indicatif

Présent simple Présent parfait
(mən)  qorxmuram (mən)  qorxmamışam
(sən)  qorxmursan (sən)  qorxmamışsan
(o)  qorxmur (o)  qorxmamış
(biz)  qorxmuruq (biz)  qorxmamışıq
(siz)  qorxmursunuz (siz)  qorxmamışsınız
(onlar)  qorxmurlar (onlar)  qorxmamışlar
Passé simple Passé parfait
(mən)  qorxmadım (mən)  qorxmamışdım
(sən)  qorxmadın (sən)  qorxmamışdın
(o)  qorxmadı (o)  qorxmamışdı
(biz)  qorxmadıq (biz)  qorxmamışdıq
(siz)  qorxmadınız (siz)  qorxmamışdınız
(onlar)  qorxmadılar (onlar)  qorxmamışdılar
Passé imparfait
(mən)  qorxmurdum  
(sən)  qorxmurdun  
(o)  qorxmurdu  
(biz)  qorxmurduq  
(siz)  qorxmurdunuz  
(onlar)  qorxmurdular  
Futur défini Futur indéfini
(mən)  qorxmayacağam (mən)  qorxmaram
(sən)  qorxmayacaqsan (sən)  qorxmarsan
(o)  qorxmayacaq (o)  qorxmaz
(biz)  qorxmayacağıq (biz)  qorxmarıq
(siz)  qorxmayacaqsınız (siz)  qorxmarsınız
(onlar)  qorxmayacaqlar (onlar)  qorxmazlar
Futur du passé défini Futur du passé indéfini
(mən)  qorxmayacaqdım (mən)  qorxmazdım
(sən)  qorxmayacaqdın (sən)  qorxmazdın
(o)  qorxmayacaqdı (o)  qorxmazdı
(biz)  qorxmayacaqdıq (biz)  qorxmazdıq
(siz)  qorxmayacaqdınız (siz)  qorxmazdınız
(onlar)  qorxmayacaqdılar (onlar)  qorxmazdılar

Conditionnel

Présent Passé
(mən)  qorxmasam (mən)  qorxmasaydım
(sən)  qorxmasan (sən)  qorxmasaydın
(o)  qorxmasa (o)  qorxmasaydı
(biz)  qorxmasaq (biz)  qorxmasaydıq
(siz)  qorxmasanız (siz)  qorxmasaydınız
(onlar)  qorxmasalar (onlar)  qorxmasaydılar

Subjonctif

(mən)  qorxmayam  
(sən)  qorxmayasan  
(o)  qorxmaya  
(biz)  qorxmayaq  
(siz)  qorxmayasınız  
(onlar)  qorxmayalar  

Hortatif

(mən)  qorxmayasıyam  
(sən)  qorxmayasısan  
(o)  qorxmayası  
(biz)  qorxmayasıyıq  
(siz)  qorxmayasısınız  
(onlar)  qorxmayasılar  

Obligationnel

Présent Passé
(mən)  qorxmamalıyam (mən)  qorxmamalıydım
(sən)  qorxmamalısan (sən)  qorxmamalıydın
(o)  qorxmamalı (o)  qorxmamalıydı
(biz)  qorxmamalıyıq (biz)  qorxmamalıydıq
(siz)  qorxmamalısınız (siz)  qorxmamalıydınız
(onlar)  qorxmamalılar (onlar)  qorxmamalıydılar

Impératif

(mən)  qorxmayım  
(sən)  qorxma  
(o)  qorxmasın  
(biz)  qorxmayaq  
(siz)  qorxmayın  
(onlar)  qorxmasınlar  

RéférencesModifier

  1. a b c d e et f Gilles Authier (2012), « New strategies for relative clauses in Azeri and Apsheron Tat », in Gast, Volker, dir., Clause Linkage in Cross-Linguistic Perspective, Berlin: De Gruyter Mouton